Pokračujte v kosení s tŕňmi v pneumatike - možnosti ochrany pred prerazením pneumatík

Legendárna plochá pneumatika otravuje vodičov od roku 1887, teda v roku, keď John B. Dunlop vynašiel prvú pneumatiku naplnenú vzduchom. Odvtedy si všetci užívajú výhody vzduchom naplnenej pneumatiky: nízka hmotnosť, dobrá trakcia, vysoké rýchlosti a predovšetkým vysoký komfort pruženia.

Pri používaní trávnikových traktorov a pojazdných kosačiek je to zvyčajne malý, nepríjemný tŕň, ktorý náhle ukončí rýchle kosenie – zbohom vášmu dennému cieľu.

Malá príčina, ale veľký efekt: zdvihnite stroj, zložte koleso a choďte k najbližšiemu predajcovi.

Keď už tam budete, opýtajte sa, či by to napriek plnohodnotnému obchodu mohol ihneď napraviť, počkajte 20 minút, zaplaťte za opravu 20 až 30 eur a potom sa rýchlo vráťte k svojej práci. Pneumatiku znova nasaďte a môžete vyraziť. Ak to všetko dohromady trvá len jednu hodinu, mali ste naozaj šťastie. Môžete hádať, čo tento výpadok stojí poskytovateľa služieb. Dúfajme teda, že sa na chvíľu nič nestane.

Je dobré dúfať, ale ak sa to stane dvakrát alebo trikrát týždenne, budete hľadať spôsoby, ako sa chrániť od zvýšeným nákladom a ako ušetriť vaše nervy.

Aké možnosti sú dnes k dispozícii?

Prvé, čo mi tu napadne, sú rôzne pomôcky na prepichnutie. Jedná sa o výrobky, väčšinou vo forme spreja, ktoré sa vo vozidle prenášajú namiesto starého dobrého rezervného kolesa a sú k dispozícii na každej čerpacej stanici. V prípade chybnej pneumatiky má prostriedok spôsobiť, že je pneumatika opäť dobre zjazdná chemickou reakciou a lepiacim účinkom. Aplikácia preto nie je možná preventívne, ale iba v prípade akútneho vpichu. Takmer vždy nie je tento typ opravy trvalý, ale iba krátkodobý. Po opakovanom použití môže byť pneumatika dokonca nepoužiteľná a musí byť vymenená.

Existujú však aj trvalé prostriedky na ochranu proti prepichnutiu. Tieto sa preventívne naplnia do pneumatiky, ktorá v prípade defektu pneumatiku okamžite utesní a umožní tak pokračovať v práci bez prestojov. V porovnaní s výrobkami na krátkodobú ochranu proti prepichnutiu sú schopné trvale utesniť netesnosti a poranenia a umožniť použitie pneumatiky ako obvykle. Spôsob, akým výrobky na trvalú ochranu proti prepichnutiu fungujú, je jednoduchý, ale úžasný. Do kvapaliny na báze vody a bez rozpúšťadiel sa pridávajú buď gumové častice, alebo syntetické vlákna rôznych veľkostí alebo dĺžok.

 

V prípade mechanického poškodenia pneumatiky tlak v pneumatike stlačí vlákna alebo gumové častice do prepichnutého kanála a mechanicky a trvalo ho zablokuje. Tento funkčný princíp je trvalý a možno ho opakovať tak často, ako je potrebné. Len malé množstvo vzduchu unikne, kým sa prepichnutie nezavrie produktom na ochranu pred prepichnutím. Zvláštnosťou tejto ochrany proti prepichnutiu je, že tŕne, nechty alebo iné ostré cudzie telesá môžu uviaznuť v plášti pneumatiky a stále byť trvale utesnené.

Jedným z takýchto výrobkov na ochranu pred prepichnutím je napríklad „Plattfuss-Stop“ od spoločnosti AS-Motor v Bühlertanne. Na veľtrhu Demopark 2019 mohli návštevníci stánku prepichnúť špicatým nástrojom jazdeckú pneumatiku kosačky. Po troch dňoch konania veľtrhu a viac ako 200 otvorov bola pneumatika stále tesná. Spoločnosť AS-Motor sa o prostriedku na ochranu proti prepichnutiu dozvedela na veľtrhu v Amerike. Mnoho zákazníkov výrobcu kosačiek na trávu sa dlho sťažovalo na časté prázdne pneumatiky.

 

Pokus vyriešiť problém trvalým penením pneumatík polyuretánom zlyhal. Trvalé penenie síce 100% zabraňuje plochým pneumatikám, ale sprevádzajú ho tri hlavné nevýhody: Po prvé, hmotnosť. Hmotnosť predného kolesa (4,80 / 4,00-8) AS 940 Sherpa 4WD XL, priemer cca. 40 cm, šírka cca. 10 cm, pri penení sa zvyšuje o 7 kg. Ak by mali byť všetky štyri pneumatiky stroja napenené, vrátane veľkých zadných kolies (20×10,00-8), bola by ďalšia hmotnosť stroja asi 64 kg! To vrátane vodiča môže prekročiť maximálnu prípustnú celkovú hmotnosť stroja. Po druhé, vysoká cena. Penenie predného kolesa AS Sherpa stojí v špecializovanej spoločnosti asi 70 €. Po tretie, potom úplne chýbajúci komfort pruženia. Vodič a stroj budú trvale vystavení negatívnym nárazom. Riadidlá, ložiská náprav a zavesenie náprav sa čoskoro opotrebujú, rovnako ako medzistavcové platničky vodiča.

 

Po rozsiahlych testoch produktu na ochranu proti defektu „Plattfuss-Stop“ a solídnych referenciách pre americkú armádu aj pre Royal Mail vo Veľkej Británii sa spoločnosť AS-Motor rozhodla produkt importovať a použiť ho vo svojej profesionálnej cepovej kosačke AS 1040 YAK 4WD. Podľa AS-Motor sú profesionálni zákazníci YAK bez výnimky veľmi spokojní. Zákaznícky servis spoločnosti AS-Motor preto odporúča všetkým zákazníkom s defektom aby používali „Plattfuss-Stop“. U bezdušových pneumatík môže permanentná ochrana proti defektu vyvinúť maximálny ochranný účinok o viac ako 95%. Rovnako tak sú značne znížené defekty aj v prípade duší. Môže byť prospešné vymeniť duše za bezdušové a potom dôsledne používať ochranu proti prerazeniu. V prípade rúrkových pneumatík na zváraných ráfikoch môže byť potrebné vymeniť plášť a ventil. V prípade väčšieho poškodenia boku pneumatiky je však aj kvalitný výrobok na ochranu pred defektom bezmocný.

 

Stará fáma – preventívne tmely na pneumatiky pri výmene pneumatík držia všetko pohromade – už neplatí. Napríklad „Plattfuss-Stop“ je rozpustný vo vode, ľahko umývateľný, netoxický, s neobmedzenou trvanlivosťou a biologicky odbúrateľný. Cena za liter podľa AS-Motor je cca. 37,00 € s DPH. Zákazník môže nájsť špecializovaných obchodných partnerov a množstvo náplne na webových stránkach spoločnosti AS-Motor. Pre AS 940 Sherpa 4WD postačujú podľa výrobcu asi 3 litre „Plattfuss-Stop“: 1 liter na zadné koleso a 0,5 litra na predné koleso. Spoločnosť AS-Motor uvádza na trh produkt iba na poľnohospodárske účely, nie pre automobily, motocykle a podobne.

 

Conclusion

Jednorazová investícia do produktu na ochranu pred prerazením pri kúpe novej kosačky sa môže vyplatiť – myslite na svoju peňaženku a ušetrite vlastné nervy.

Ako funguje tesniaci prostriedok na pneumatiky AS-Motor Plattfuss-Stop

1 Pozastavenie

2 Jazdite

3 Prienik cudzích predmetov

4 efekt „Plattfuss-Stop“

5 Vloženie cudzieho predmetu

6 efektov „Plattfuss-Stop“ (so zostávajúcim cudzím predmetom)