Moderné mulčovacie kosačky - prázdny marketingový prísľub alebo skutočne dobré stroje?

V posledných rokoch prišlo na trh veľké množstvo takzvaných „nových“ mulčovacích kosačiek. Okamžite ich spoznáte podľa chýbajúcich zberných tašiek a okrúhleho, uzavretého tvaru kukly.

Ako revolučný nový vývoj tieto stroje intenzívne inzeruje každý výrobca. Hovorí sa o „intenzívnom mulčovaní“, „drobnomelení“ a dokonca „rozdrobení“ trávnika.

Sú tieto kosačky skutočne také nové a také dobré ako ich marketingové prísľuby?

 

Po prvé, fakty a čísla:

 • Podľa Wikipédie sa mulčovaním rozumie kosenie so súčasným drvením pokoseného materiálu a pokrytie pôdy čerstvými organickými materiálmi.
 • Mulčovanie nie je nový vynález, ale metóda kosenia, ktorá sa už dlho používa v poľnohospodárstve a záhradníctve. Dlhodobo sa používajú rôzne typy žacích systémov
 • Už niekoľko desaťročí majú kosačky na trávu takzvané „mulčovacie vložky“ alebo „mulčovacie súpravy“, ktoré sú vložené do krytu kosenia a nahradzujú zberný vak.

Mulčovacie kosačky teda nie sú také nové ako inzerované. Ale je to pravda: nová generácia mulčovacích kosačiek má oveľa čistejšie rezanie ako staršie modely. Sú tiež podstatne lepšie ako kombinované kosačky s mulčovacou vložkou.

 

Technický pokrok je výsledkom novej kombinácie nasledujúcich komponentov

 • Mulčovacie kosačky majú úplne okrúhlu kapotu (tiež nazývanú mulčovací zvon) bez hrán, rohov alebo vyhadzovacích kanálov.
 • V kruhovom tvare mulčovacieho zvona môže rotujúca čepeľ (približne 2 800 až 3 100 otáčok za minútu) vytvoriť kruhový prúd vzduchu
 • Dlhá pokosená tráva sa istý čas víri prúdom vzduchu
 • Počas krúženia trávnatých odrezkov môže špeciálny mulčovací nôž s niekoľkými reznými hranami umiestnenými v rôznych výškach noža trávne nože rozrezať ďalej a jemnejšie
 • Keď sú častice trávy veľmi malé a ponúkajú prúdu vzduchu malú kontaktnú plochu, padajú späť na povrch trávnika
 • Zadná hrana mulčovacieho zvonu alebo špeciálne namontovaný priečny rez v zadnej časti kosačky potom jemné častice mulča „oprášia“ na zostávajúci trávnik. Čistý rez je hotový, bez zbernej tašky

Mulčovacie kosačky sú preto dômyselnou kombináciou plošiny kosačky, prúdenia vzduchu a tvaru čepele

 

Ak chcete zobraziť toto video, akceptujte súbory cookie z externých médií
Youtube Video Thumbnail

Kvalitné mulčovacie kosačky by mali mať pre optimálny rezný vzor tieto prvky:

 • Hlboký, kruhový mulčovací zvon: Môže sa vyvíjať neustále prúdenie vzduchu a je možné zhromaždiť veľa odrezkov
 • Silné prúdenie vzduchu v mulčovacom zvone: cez extra vzduchové krídla alebo vysoký, zahnutý, skosený tvar čepele
 • Čepele s niekoľkými reznými hranami: bežné sú až tri rezné hrany
 • Pestré rezné hrany: Dobré čepele rozdeľujú rezné hrany vo výške 30 až 40 mm a sú tak rezané v niekoľkých úrovniach v mulčovacom zvone
 • Mulčované odrezky sa zahrabávajú na trávnik: priečka alebo podobný prvok rozdeľuje zvyšné steblá trávy a spôsobuje padanie častíc na dno trávnika.

Výhody mulčovacej kosačky

Každý, kto si kúpil dobrú mulčovaciu kosačku, bude pri prvom použití skutočne ohromený. Jednoducho „koste“ trávniky bez zastavenia. Žiadny nepríjemný proces vyprázdňovania odrezkov na kompost alebo príves. 30% úspora na hnojivách a čo je najdôležitejšie: skutočne čistý a rovnomerný rez, ako to bolo kedysi pri zbernej kosačke na trávu.

Zostáva iba jedna otázka: Čo urobíte s tým o 25% viac času, ktorý máte v porovnaní s kosením pomocou záchytného vaku? Asi najlepšie je urobiť niečo užitočné.

Ak chcete zobraziť toto video, akceptujte súbory cookie z externých médií
Youtube Video Thumbnail