Jedna kosačka pre všetky úlohy - hľadanie univerzálnej kosačky

Jedna kosačka pre všetky úlohy kosenia. Kosačka ktorá vie: „dať mlieko, vlnu, vajcia a mäso spolu s perím a kožou“!

Ráno trávniky v meste so špičkovým výsledkom kosenia; po tomto rýchlom kosení kosenie na rozkvitnutej kvetinovej lúke bez upchatia stroja. Popoludní kosenie svahov pozdĺž prístupovej cesty – treba počítať s ľahkou manipuláciou so strojom v 35-stupňovom stúpaní – a nakoniec kosenie prístupovej cesty bez odpadkov a cudzích predmetov pre stroj nie je žiadny problém. Musí byť zaručená maximálna bezpečnosť obsluhy a absolútna bezpečnosť okoloidúcich proti vymrštenej posekanej trávy a kameňov.

Bolo by skvelé mať takýto stroj vo výbave. Pri návrhu kosačky bohužiaľ technik čelí konkurenčným a protichodným výzvam. Poďme sa rýchlo pozrieť na to, čo musí brať do úvahy pri navrhovaní kosačky.

 

The lawn mower

Kosačka na trávu musí sekať trávu čisto, zhromažďovať všetko a podľa smernice o strojových zariadeniach nesmie byť príliš hlasná. Pre čistý rez vyžaduje čepeľ vysokú rýchlosť; u kosačiek je nominálna rýchlosť 2 800 ot./min. Pri šírke čepele 53 cm to vedie k rýchlosti na konci čepele 78 m / s alebo 280 km / h. Vysoký list vytvára prúdenie vzduchu, ktoré čistým spôsobom zhromažďuje trávu. Tento efekt zvyšuje špeciálny tvar kukly, ktorý sa rozširuje smerom k vyhadzovaciemu portálu.

Teraz ku konkurenčným konfliktom. Čím je čepeľ rýchlejšia, tým je rez čistejší. Výsledný hluk vetra bohužiaľ dramaticky zvyšuje objem kosačky. Smernica o strojových zariadeniach poskytuje výrobcom presné špecifikácie toho, aký hlasný môže byť stroj. Vedeli ste, že väčšina hluku kosačky nevychádza z motora, ale z rotujúceho noža? Podobná situácia je to aj so zbieraním. Čím viac vetra generujeme, tým lepšie stroj zbiera. Čím viac vetra však generujeme, tým je stroj hlasnejší a motor potrebuje viac energie. Nápadným efektom je potom nižšia rezná sila kosačky na hrubých alebo vyšších trávnikoch. Takže teraz musí dizajnér nájsť optimálnu rovnováhu všetkých týchto faktorov.

 

Kosačka na vysokú trávu

Kosačka na vysokú trávu si musí poradiť s vysokou trávou. Na rozdiel od kosačky na trávu potrebuje vyššiu reznú silu na čepeľ. Toto je ľahké dosiahnuť pomocou výkonnejších motorov, ale stojí to viac peňazí. Je to trochu zložitejšie, ak chcete dosiahnuť vysoký kosiaci výkon s lacnejšími motormi na kosenie trávnikov. Na dosiahnutie tohto cieľa používa dizajnér princíp všeobecne známy ako „redukcia“. To znamená napríklad to, že motor beží pri 3 600 ot./min, ale čepeľ iba pri 1 800 ot./min. Tým sa zvyšuje krútiaci moment, teda sila pôsobiaca na nôž.

Dizajn kapoty kosenia obsahuje aj špeciálne prvky. Vysoká tráva musí byť schopná nerušene dosiahnuť na čepeľ. Nesmie sa príliš tlačiť, inak by sa nemohla čepeľou čisto odrezať. Tam, kde veľa trávy vojde, musí veľa trávy aj ísť von. Kosačka na vysokú trávu musí byť schopná zvládnuť veľa „materiálu“. Z tohto dôvodu má obyčajne jednoduché bočné výhadzovanie, alebo ešte lepšie, sofistikované zadné výhadzovanie s uzavretou kapotou kosenia. Výhodou uzavretého krytu kosenia je, že pokosená tráva zostáva o niečo dlhšie v kosacej komore a môže byť jemnejšie mulčovaná čepeľou. Za žiadnych okolností by sa žací mechanizmus nemal blokovať a nemali by sa dostávať cudzie predmety do predného otvoru a dozadu. Nie je ľahké vyriešiť tento problém v súlade so špecifikáciami testu CE. Uzavretá kapota kosačky ponúkajú vyššiu úroveň bezpečnosti ako kosačky s bočným výhadzovaním.

 

Svahová kosačka

Pokiaľ ide o vhodnosť kosačky na svahy, ako prvé sa počíta s motorom. Základnou výzvou je tu mazanie piestu dostatočným množstvom oleja. Dnes sa používajú hlavne štvortaktné motory. Všetky tieto motory majú olejovú vaňu v najnižšom bode. Z tohto zásobníka oleja vrhá kľukový hriadeľ olej na pohyblivé časti, alebo ho olejové čerpadlo dopravuje do mazacích miest. Ak štvortaktný motor príde do svahu v strmom svahu, olej beží na jednej strane motora. Môže sa stať, že na vstupe olejového čerpadla alebo kľukového hriadeľa už nie je žiadny olej. Po určitom čase môže dôjsť k zaseknutiu obávaného piestu, čo je prakticky úplná strata motora.

Nerobte si starosti – dnes existujú štvortaktné motory s olejovými čerpadlami vhodné na svahy. Zvláštnosťou je dvojtaktný motor. Dnes sa používa hlavne v ručne vedených zariadeniach, ako sú reťazové píly a krovinorezy. Dôvodom je to, že jeho olej na mazanie motora je obsiahnutý v palivovej zmesi (dvojtaktná zmes). Bez ohľadu na to, v ktorej polohe je stroj držaný, mazanie motora je zaručené. Pokiaľ ide o kosačky na trávu a vysokú trávu, AS-Motor je dnes jediným výrobcom dvojtaktných motorov. Výhodou tohto motora je absolútna bezpečnosť proti poškodeniu motora na svahoch a zároveň jeho nízka hmotnosť. To umožňuje vyrábať stroje vhodné pre sklon s vynikajúcim pomerom hmotnosti k výkonu. Najmä na strmých svahoch má každý kilogram hmotnosti navyše negatívny vplyv.

Na zníženie škodlivých výfukových plynov AS-Motor znížil pomer miešania paliva na 1: 100. To zodpovedá o 50% menej oleja v porovnaní s dnešnými dvojtaktnými motorovými pílami a dvojtaktnými krovinorezmi. Prídavný katalyzátor na dvojtaktnom motore AS redukuje zvyšné zvyšky oleja a nespálené palivo. Vo všetkých dvojtaktných motoroch sa môžu používať ekologické a zdraviu neškodné alkalické palivá.

 

Ochrana pred poškodením čepele noža cudzími predmetmi

V dnešnej dobe sú väčšinou stroje na kosenie trávnikov alebo vysokej trávy kosacie alebo cepové kosačky. Špeciálne formy ako vretenové, lúčové, rotačné alebo diskové žacie stroje sa používajú hlavne na golfových ihriskách alebo v poľnohospodárstve.

Kosačka s kosákom, napríklad bežná kosačka na trávu, používa rýchlo sa otáčajúci nôž na zvislom hriadeli. Technicky je to implementácia pomerne jednoduchá. Čo sa však stane, ak tento kotúč zasiahne tvrdý alebo nepohyblivý cudzí predmet. Veľmi jednoduché – náhle sa zastaví. Podľa Isaaca Newtona sa energia nikdy nestratí. Kam teda smeruje kinetická energia? Napríklad v ohnutom čepeli, zlomenom kľukovom hriadeli alebo odtrhnutom vetráku v motore.

Dobré rotačné kosačky majú niektoré technické vlastnosti, ktoré chránia pred drahým poškodením motora.

Zariadenia na ochranu motora:

  • Tretie ložisko kľukového hriadeľa pre priamo poháňané nože (napr. Kosačky na trávu, kosačky na vysokú trávu): znižuje silu pôsobiacu na kľukový hriadeľ v prípade kolízie
  • Klzná spojka na nosiči noža: Nôž nie je pevne spojený s motorom, ale v prípade kolízie môže „prekĺznuť“.
  • Oddelenie motora od čepele spojkou čepele a pásu: Pás neprenáša pri náraze na čepeľ alebo aspoň zmierňuje silu
  • Stabilné ložiská čepele: Čepeľ je oddelená od motora a je uložená na veľkej pevnej základni vybavenej niekoľkými guľkovými ložiskami.

Všetky tieto preventívne opatrenia vo väčšine prípadov zabraňujú nákladnému poškodeniu motora. Bohužiaľ však ani tu nie je 100% záruka. To sú limity fyziky.

 

Robustnou špeciálnou formou je cepová kosačka

Cepová kosačka má na rozdiel od kosačiek s kosákom vodorovný hriadeľ (rotor), ku ktorému sú kyvadlovo voľne pripevnené cepy rôznych tvarov. Rotor sa otáča vysokou rýchlosťou cca. 3 000 ot./min. Ak tieto cepy narazia na cudzí predmet, môžu sa zložiť – rozhodujúca výhoda. Cepové kosačky  sú preto využívané hlavne obcami, stavebnými dvormi, úradmi pre stavbu ciest a poskytovateľmi služieb. Potrebujú túto prevádzkovú bezpečnosť pri práci v neznámych oblastiach. Cepové kosačky navyše produkujú veľmi rovnomerný rezný vzor a majú až o 30% väčší plošný výkon ako porovnateľné kosačky so širokou kosačkou.

Teraz ste videli, aké ťažké môže byť zostavenie dokonalej univerzálnej kosačky. Musíme vám, bohužiaľ, povedať, že sme na to sami zatiaľ neprišli a ani neveríme, že existuje. Možno vám tu uvedené informácie a vysvetlenia pomôžu pri hľadaní dobrej kosačky. Veľa štastia!